PNCC, Poland - Polish - Polonia, , ,

Nowy Dziennik features article on the PNCC

Nowy Dziennik, the largest Polish language daily newspaper in the United States, featured an interview with the Very Rev. Paul Sobiechowski of St. Joseph’s Parish in Davie, Florida. My sources inform me that this is the first time in many years that Nowy Dziennik has written on the PNCC. The article is entitled Nasze drzwi są zawsze otwarte (Our doors are always open)

Ksiądz Paul Sobiechowski przed kościołem św. Józefa w Davie, FL. Jest bardzo życzliwy, łatwo dostępny dla parafian i dla wszystkich innych, niezależnie od przekonań, narodowości i stanu posiadania. Urodził się w Detroit, mówi biegle po polsku, aż 17 razy odwiedził Polskę, prowadząc między innymi wycieczki parafian ze Stanów Zjednoczonych.
Ksiądz Paul Sobiechowski przed kościołem św. Józefa w Davie, FL. Jest bardzo życzliwy, łatwo dostępny dla parafian i dla wszystkich innych, niezależnie od przekonań, narodowości i stanu posiadania. Urodził się w Detroit, mówi biegle po polsku, aż 17 razy odwiedził Polskę, prowadząc między innymi wycieczki parafian ze Stanów Zjednoczonych.

Rozmowa z księdzem Paulem Sobiechowskim, pastorem parafii św. Józefa w Davie na Florydzie, należącej do Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego

18 października parafii św. Józefa w Davie odbędzie się Dzień Narodowego Dziedzictwa Kulturowego. Ile osób w USA wie o istnieniu Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, zna jego historię i działalność?

—“ Prawdopodobnie niewiele. A przecież Kościół ten powstał ponad 100 lat temu właśnie tutaj w Stanach Zjednoczonych, aby lepiej służyć katolickiej amerykańskiej Polonii.

Polacy zawsze byli narodem głęboko wierzącym, o bogatych tradycjach chrześcijańskich. Kiedy zatem w XIX wieku zaczęli masowo emigrować do Ameryki za chlebem, szukali w miastach, w których się znaleźli, kościołów katolickich, gdzie mogliby nie tylko się modlić, ale również spotykać się z innymi, dzielić się swoimi radościami i troskami, szukać pomocy i pocieszenia. Byli to zazwyczaj ludzie prości, słabo wykształceni, niemówiący ani po łacinie, ani też po angielsku.

Kapłanami w kościołach byli przeważnie duchowni pochodzenia irlandzkiego i niemieckiego, czasami francuskiego. Nie rozumieli oni problemów ani zwyczajów polskich emigrantów. Emigranci nie mogli więc poradzić się księdza, nie mogli też wyspowiadać się. Ta sytuacja spowodowała początkowo opór wśród katolików polskiego pochodzenia, a później bunt i odłączenie się od Kościoła rzymsko-katolickiego.

W latach 1897-1904 powstały trzy główne ośrodki Kościoła polsko-katolickiego w Ameryce: w Buffalo, Chicago oraz w Scranton. W roku 1909 ośrodek w Chicago połączył się z ośrodkiem w Scranton, a w roku 1914 dołączył do nich ośrodek w Buffalo. Przyjęto oficjalną nazwę: Polski Narodowy Kościół Katolicki. Przewodził mu ksiądz Franciszek Hodura, który wkrótce potem został wyświęcony na biskupa i dołączył do kościołów starokatolickich.
Trochę później, bo na początku lat dwudziestych XX wieku powstało też kilka parafii w Polsce. Pierwszą była parafia w Bażanówce na Podkarpaciu (w 1921 roku), a drugą parafia w Krakowie, na Podgórzu (w 1922 roku).

Czy nazwa Polski Narodowy Kościół Katolicki oznacza, że jego członkami są tylko wierni pochodzenia polskiego?

—“ Mimo nazwy, kościół nasz jest kościołem służącym wielu narodowościom. Świadczy o tym chociażby fakt, że msze święte w naszej parafii odbywają się w trzech językach: po polsku, po angielsku i po hiszpańsku.

Dzięki postanowieniom II Soboru Watykańskiego i reformie papieża Pawła VI, który w roku 1969 zezwolił na odprawianie mszy w językach narodowych, nie stanowi to już różnicy pomiędzy Kościołem rzymsko-katolickim a Polskim Narodowym Kościołem Katolickim. Jakie są zatem inne różnice?

—“ Wbrew powszechnemu mniemaniu, więcej nas łączy, niż dzieli. Wyznajemy te same dogmaty religijne, wierzymy w jednego Boga w Trójcy Świętej. Oddajemy cześć aniołom, apostołom, świętym i męczennikom. Nasz Kościół uznaje również siedem sakramentów świętych. W sposób szczególny czcimy Maryję Pannę. Nie uznajemy jedynie niepokalanego jej poczęcia. Podkreślam jednak, że jest to dla nas doktryna a nie dogmat religijny i człowiek nie musi w to wierzyć, żeby dostać się do królestwa niebieskiego.

Nie uznajemy również nieomylności papieża oraz jego wszechwładzy w Kościele. Ważne decyzje w sprawach Kościoła zapadają w sposób bardzo demokratyczny. Na każdy synod kościelny, który odbywa się co 4 lata, są wysyłani —“ oprócz kapłanów —“ przedstawiciele parafii: jeden delegat na 50 członków parafii. Organem zarządzającym jest Rada Kościoła, która kieruje pięcioma diecezjami na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zbiera się raz na rok. Protokoły z jej posiedzeń są dostępne w naszym czasopiśmie “Rola Boża”.

Komunię świętą przyjmujemy pod dwoma postaciami: ciała i krwi pańskiej. Osoby laickie nie mogą rozdawać komunii za wyjątkiem, kiedy przy niedostępności księdza sakrament ten chce przyjąć osoba ciężko chora lub umierająca. Spowiedź sprawowana jest w dwóch formach: indywidualnej w konfesjonale i ogólnej, zwanej spowiedzią powszechną.

Siedzibą najwyższych władz kościelnych jest Scranton w stanie Pensylwania. Liczbę wiernych aktualnie ocenia się na około 26 tysięcy.

No dobrze, a co z celibatem? Przecież Ksiądz ma żonę, nieprawdaż?

—“ Tak, mam żonę, którą bardzo kocham. Poznaliśmy się jako bardzo młodzi ludzie i po długim okresie narzeczeństwa (cztery i pół roku) postanowiliśmy doznać sakramentu małżeństwa. Nasz 21-letni syn służy teraz w armii amerykańskiej (US Marine Corps). Zawsze chciałem mieć rodzinę, dzieci i jednocześnie służyć Bogu. Rodzina daje mi poczucie równowagi, dodaje sił i radości. Sprawia, że jestem naprawdę szczęśliwy.

Moja żona jest prawdziwym partnerem w związku, pełni również funkcję organistki w naszej parafii. Pomaga mi w działalności charytatywnej kościoła.

To, że jestem mężem i ojcem, pomaga mi zrozumieć problemy rodzinne moich parafian, doradzać im w ich drodze życiowej, w przekazywaniu dobrych wzorców rodzinnych dzieciom.

Czyli, zdaniem Księdza, celibat w kapłaństwie powinien być wyborem, a nie nakazem?

—“ Zdecydowanie tak. Często zapominamy, że przez ponad 1000 lat, od początku istnienia chrześcijaństwa, apostołowie i księża mieli rodziny i nikogo to nie gorszyło. Wręcz przeciwnie —“ pomagało funkcjonować kapłanom w społeczeństwie. Idea obowiązującego celibatu powstała w Hiszpanii, na początku IV wieku. W roku 580 papież Pelagiusz II ogłosił, że powinno się tolerować małżeństwa wśród księży, jednak nie mogą oni zapisywać dóbr materialnych swoim rodzinom.

A śluby czystości?

—“ Ten, kto je złoży, powinien ich dotrzymać. Tego typu decyzja powinna wynikać z wewnętrznej potrzeby, a nie z nakazu. Należy również pamiętać, że małżeństwo jest jednym z sakramentów i tak też powinno być pojmowane. W obecnych czasach zbyt lekko traktuje się przysięgę małżeńską. Ludzie szybko się żenią, a kiedy miną pierwsze uniesienia —“ często zniechęcają się przy najmniejszych kłopotach z partnerem i rozwodzą się zbyt łatwo, zamiast próbować odbudować harmonię w związku.

Jakie jest miejsce Waszego kościoła wśród polonijnej społeczności na Florydzie?

—“ Nasz kościół —“ mimo pięknych witraży przedstawiających stacje Drogi Krzyżowej —“ jest bardzo skromny. Prawie wszystkie pieniądze pochodzące z ofiar naszych wiernych lub też z akcji zbierania funduszy przeznaczamy na pomoc ludziom w ciężkiej sytuacji, zwłaszcza dzieciom. Uczestniczymy w programie EASE. Jest to skrót od angielskiej nazwy organizacji charytatywnej —“ The Davie Emergency Assistance Service Effort. Celem tej organizacji jest zapobieganie bezdomności i doraźna, szybka pomoc w krytycznych sytuacjach dla rodzin zubożałych nagle, na skutek utraty pracy i ogólnego kryzysu ekonomicznego. W ciągu ostatniego roku —“ dzięki tej organizacji —“ prawie 500 rodzin otrzymało żywność i artykuły codziennego użytku oraz zabawki dla dzieci w okresie Świąt Dziękczynienia i Bożego Narodzenia. Nasza mała parafia dostarczyła taką pomoc aż 54 rodzinom.

Skąd pochodzą pieniądze na tę pomoc?

—“ Wspaniałym pomysłem na gromadzenie funduszy przeznaczonych na pomaganie dzieciom i rodzinom potrzebującym w Polsce jest akceptacja ofiary (przykładowo —“ w wysokości 25 centów) za dekoracyjne znaczki Świętego Mikołaja, które w okresie świątecznym są rozprowadzane przez naszą parafię. Inicjatorem tej akcji 20 lat temu był pan Robert Strybel z Polski. Trwa to do dzisiaj.

Co macie w planach parafii na najbliższą przyszłość?

—“ Dwie bardzo ważne imprezy! 18 października —“ Dzień Narodowego Dziedzictwa Kulturowego, a w grudniu, w trzecią niedzielę adwentu o godz. 5 po południu w naszym kościele w Davie odbędzie się już po raz 18 koncert “Candlelight 2009”, połączony z kolacją. Impreza zawsze cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Są to występy artystyczne przedstawicieli różnych grup narodowościowych. W ubiegłym roku na imprezę przyszło około 250 osób. Było ciekawie, wzruszająco, kolorowo oraz smacznie. Zapraszamy!

W parafii św. Józefa będą również odbywać się zebrania Polskiego Legionu Weteranów Amerykańskich oraz zebrania Kongresu Polsko-Amerykańskiego na Florydzie, którego prezesem jest prof. dr. Zdzisław Wesołowski. Pragnę podkreślić, że drzwi naszego kościoła są zawsze otwarte i dla wszystkich.

Dziękuję Księdzu za rozmowę.

ROZMAWIAفA: ANIA NAVAS

St. Joseph’s Polish National Catholic Church
służy wiernym na Florydzie od 1956 roku
5401 SW 64 Avenue
Davie, Florida 33314
tel. (954) 581-5293

Msze święte odprawiane są:
Sobota: 7 pm —“ w języku hiszpańskim
Niedziela: 9 am —“ po angielsku; 11 am —“ po polsku
W tygodniu: 8:30 am —“ w języku angielskim